Přejít k hlavnímu obsahu
terminál

Vyjádření ředitele letiště České Budějovice ke zrušeným letům společnosti Smartwings

„Letiště České Budějovice ze zrušených letů, samozřejmě, žádnou radost nemá.“

Jedná se o lety letecké společnosti Smartwings pro cestovní kanceláře Der Touristik a Čedok, a to do destinací Palma de Mallorca a Enfidha.

Rušení letů nemůže letiště České Budějovice nijak ovlivnit, jde o výhradní obchodní vztah cestovní kanceláře a letecké společnosti. Cestovní kanceláře mají před sezónou s leteckými dopravci smluvně zajištěnu větší kapacitu a v průběhu sezóny pak dochází k její konsolidaci. Jak nám potvrdila letecká společnost Smartwings, nyní se to přesně děje s jejich nasmlouvanými lety a děje se tak na všech letištích v České republice, včetně Prahy. Situaci navíc komplikuje nedostatek letadel, jako nový globální fenomén, což na letecké společnosti i cestovní kanceláře vytváří další tlak. Musím znovu zopakovat, že nás celá situace velmi mrzí, ale skutečně ji jako letiště České Budějovice nejsme schopni jakkoliv ovlivnit. Toto se stává a stávat se bude i do budoucna. Začínáme naší teprve druhou sezónu. Nárůst kapacit a plánované počty letů pro tento rok jsou i přes toto všechno oproti první sezóně opravdu výrazné. Jen samotná společnost Smartwings navýšila své kapacity na českobudějovickém letišti o 250 % a k dnešnímu dni jsme již odbavili stejný počet letů a cestujících jako za celý loňský rok. Je přirozené, že jako každé letiště budeme zažívat i tyto komplikace, ale pozitivní trend nárůstu počtu cestujících i leteckých spojení nám potvrzuje, že jdeme správným směrem a žádné jiné regionální letiště v České republice se nemůže pochlubit takovým tempem růstu a potenciálem jako to naše – českobudějovické.

Podle informací, které máme k dispozici, těm klientům, kteří si již svůj zájezd s odletem z letiště České Budějovice zakoupili, bude nabídnut odlet do jejich destinace buď z jiného letiště, po dohodě může dojít ke změně na jinou destinaci nebo k bezplatnému stornu zájezdu. Tyto možnosti je nutné diskutovat přímo s cestovními kancelářemi, u kterých máte svůj zájezd objednaný, protože letiště České Budějovice nabízená řešení nemůže ovlivnit.