Heliport Letecké záchranné služby na Plané ožívá, vrtulníky zde budou startovat – to je titulek, kterým informaci uvedl Českobudějovický deník. Text uvádíme v plném znění.
Na základnu Letecké záchranné služby (LZS) na letišti v Plané u Českých Budějovic se po čtyřech letech opět vrací život.
„Od září zahájila Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje podle mluvčí Petry Kafkové ve spolupráci s Jihočeským letištěm České Budějovice a.s. přípravu na obnovení provozu heliportu v Plané u Českých Budějovic.
Zároveň byl zahájen součinnostní výcvik zdravotnických posádek Letecké záchranné služby s budoucím provozovatelem vrtulníku, firmou DSA a.s. „Provoz této základny byl ukončen 31.prosince 2016 v důsledku nařízení vlády, která rozhodla, že od 1. ledna 2017 bude leteckou záchrannou službu v Jihočeském kraji zajišťovat Armáda České republiky. V roce 2019 vláda přehodnotila svůj záměr a vypsala tendr na provoz vrtulníků pro Leteckou záchrannou službu na osmi základnách v České republice včetně heliportu v Plané u Českých Budějovic. Ve výběrovém řízení na provoz vrtulníku v Jihočeském kraji uspěla firma DSA a.s.,“ vysvětluje Petra Kafková.
Od ledna nepřetržitý provoz
Posádka vrtulníku s volacím znakem Kryštof 13 začne znovu létat z heliportu na Plané až od 1. ledna 2021, ale již nyní se na zahájení provozu intenzivně připravuje. Podle rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví bude LZS v Jihočeském kraji i nadále fungovat v nepřetržitém provozu, tedy 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. „A také budeme nadále provádět záchrany z nepřístupného terénu s využitím speciálních technik, jako jsou lanový podvěs, vysazení z nízkého visu a podobně,“ uvedla mluvčí záchranky.
V souvislosti s přípravou na plnění úkolů byli podle jejích slov v průběhu října vybraní lékaři proškoleni v základech problematiky prací ve výškách a nad volnou hloubkou. Seznámili se s používaným materiálem, bezpečným pohybem na laně a základními záchrannými technikami.
Letečtí záchranáři a lékaři záchranné služby absolvovali ve dnech 12. do 16. října úvodní výcvik pro provádění speciálních činností s vrtulníkem typu EC 135 firmy DSA a.s. „Cílem výcviku bylo získaní potřebných kvalifikací pro provádění záchran s využitím lanového podvěsu, výsadků z nízkého visu a evakuaci postižených osob z nepřístupného terénu,“ pokračovala Petra Kafková.
V listopadu čeká letecké záchranáře náročný výcvik pro létání v noci za využití systémů pro noční vidění NVIS. „Od nového roku budeme létat s vrtulníkem EC 135 T2. Zdravotnický tým letecké záchranné služby bude tvořen devíti leteckými záchranáři a čtrnácti lékaři. Všech devět leteckých záchranářů a šest lékařů z budoucího týmu v současné době stále slouží u Letecké záchranné služby Armády ČR,“ dodala Petra Kafková.