Prvnímu měsíci roku 2021 přibývají první dny a je tak čas na rekapitulaci roku uplynulého.

Dlužno předeslat, že za sebou máme rok mimořádně zvláštní. A to nejen my na Letišti České Budějovice. Na začátku roku vše vypadalo velmi optimisticky, na letišti jsme to doslova „rozsvítili“, to znamená uvedli do zkušebního provozu novou světelnou techniku, tedy osvětlení ranveje. Také terminál a technologie, které jsou v něm, najely na zkušební provoz. Připravovali jsme se na zahájení letní sezóny, která měla přinést pravidelné spojení s Prahou. Linka, určená asijským turistům měla zkrátit jejich cestu do Českého Krumlova, Letišti České Budějovice pak přivést první klienty, díky nimž lze ověřit fungování procesů ve zkušebním provozu.  Světem ale záhy prolétl Covid 19 a vše razantně změnil. Rok 2020 se začal odehrávat podle protiepidemických not. S jistou dávkou smutné nadsázky lze říct, že jsme se proutkem mávnutí vyrovnali ostatním mezinárodním regionálním letištím v Evropě. Lidé nemohli cestovat, letadla zůstala na zemi, letiště ztichla. Tento stav, bohužel, trvá do dnešních dnů.   Letiště České Budějovice se tuto nucenou zastávku snažilo využít ve svůj prospěch, získali jsme cenný čas na to, abychom v klidu a s rozvahou procházeli procesem certifikace. Využili jsme také toho, že malá sportovní letadla mohla létat a mohly pokračovat ve své činnosti letecké školy. Z hlediska statistiky byl rok 2020 jedním z nejúspěšnějších roků, odbavili jsme přes 11 000 vzletů a přistání. Letecké školy využily zkušebního provozu světlotechniky na dráze pro výcvik nočních letů.

Také chod areálu letiště notně ovlivnila koronavirová situace. Od října u nás bylo zřízeno odběrové pracoviště pro testování. Českobudějovická nemocnice využila toho, že je na letišti dostatek místa pro drive in testování. Jihočeský kraj také zřídil v jedné z budov sklad zdravotnických pomůcek.

Stává se, že v mimořádných situacích potkáte mimořádné přátele. Nám se takového setkání podařilo v době koronavirové s Jihočeskou filharmonií. Koncertní sál filharmonie je v současné době rekonstruován, a tak filharmonici našli svůj dočasný domov v odletové hale terminálu letiště.  Hala má prý dobrou akustiku a letišti orchestr moc sluší. Konečně přesvědčit se můžete sami na FB letiště i filharmonie. Bohužel koncerty jsou bez diváků, ale nachází si své posluchače on line. Velmi si této spolupráce vážíme a věříme, že přečká časy virové a bude pokračovat i poté, co budou mít filharmonici opravenou koncertní síň ve městě.

Tolik rok 2020 na Letišti České Budějovice. Co přinese rok příští? Nejprve je třeba s virem srovnat skóre, začít vyhrávat a pak bude možné realisticky odhadnout, jak to bude s cestováním a s létáním dál.  Přeji vám proto do roku 2021 zdraví a zdravý rozum.

Mgr. Martina Vodičková
vedoucí PR a marketingu