Na letišti zahájen zkušební provoz v režimu VFR den, pouze provoz letadel s rozpětím křídel max. 24 m. Provoz letadel s proudovými motory není povolen. Doporučujeme se seznámit před letem s VFR příručkou a vydanými NOTAMy a SUP.

Letiště České Budějovice LKCS » Aktuality

Aktuality

Tradiční kladení květin k pamětním deskám pilotům RAF

7.5.2008

Na bývalé vojenské piloty, hrdiny II. světové války, se nezapomíná. Ve středu 7.května byly položeny květiny k pomníčkům, pamětním deskám a památníkům připomínajícím letce pocházející z Českobudějovicka, kteří bojovali za svobodu své vlasti v období II. světové války a mnozí z nich zahynuli při plnění bojových úkolů.

Květy byly položeny k memoriálnímu památníku v Plané, který připomíná přílet 312. perutě na českobudějovické letiště v 22. září 1945. Účastníci pietního setkání si připomněli i památku Jaroslava Maňáka - průkopníka letectví na jihu Čech, který se významně zasloužil o vybudování letiště v Plané, stejně jako jeho syna, stíhače RAF, který byl sestřelen a část války prožil v zajetí. Jedno z pietních zastavení se uskutečnilo také u pamětní desky Prokopa Brázdy z Velešína, či ve Svatém Jáně nad Malší u pamětní desky Jan Čermáka.

Tradici uctění památky letců založili členové Regionální letecko - historické společnosti při Jihočeském muzeu, pravidelně se kladení věnců účastní představitelé jednotlivých obcí, vedení Jihočeského letiště České Budějovice a.s., ale i někteří bývalí vojenští piloti. U zrodu této tradice byl také plukovník Milan Malý, bývalý pilot 312 perutě, kterému už ale v posledních letech v účasti bohužel brání zdravotní potíže.

CHCIWWWSTRANKY.CZ