Přiblížení a přistání na dráhu RWY 09 a vzlet z dráhy RWY 27 je povolen pro provoz cat. 2C
Přiblížení a přistání na dráhu RWY 27 a vzlet z dráhy RWY 09 je povolen pro provoz cat. 4C


Do 05.09.2020 je na letišti LKCS v provozní době AD zajištěno pasové odbavení letadel pro lety mimo Schengenský prostor bez nutnosti zasílání požadavku předem.

Letiště České Budějovice LKCS » Aktuality

Aktuality

Osobní vlak na Letišti České Budějovice

7.6.2016

Dnes se uskutečnila historicky první a zároveň ukázková jízda osobního vlaku po trati mezi českobudějovickým hlavním nádražím a Letištěm České Budějovice. Není daleko doba, kdy se lidé, kteří přistanou na Letišti České Budějovice v Plané, pohodlně dostanou do centra Českých Budějovic po železnici a vyhnou se tak dopravním zácpám. Zároveň to platí pro směr opačný. Umožní jim to společný projekt Jihočeského kraje, coby vlastníka letištního areálu a Českých drah. Jihočeský kraj se díky tomu stává druhým po Moravskoslezském kraji, který v České republice disponuje železničním spojením mezi sídelním městem a letištěm. Nemá jej ani Praha.

 

 Hejtman Zimola: Vlak se nezastaví v zácpě na kruhovém objezdu v Litvínovicích

„Jsem velice rád, že se nám podařilo společnými silami uvést toto spojení do života. Zároveň to svědčí o tom, že to kraj s přeměnou letiště na veřejný mezinárodní letecký přístav myslí opravdu vážně,“ uvedl hejtman Jiří Zimola. Podle něj se jedná o rychlý a pohodlný způsob, jak dostat lidi z letiště do centra Budějovic, aniž by kvůli chybějící dálnici a obchvatu města skončili v kolonách na prvním kruhovém objezdu v Litvínovicích.
Ředitel letiště Ladislav Ondřich připomněl, že s ostrým veřejným mezinárodním provozem tu počítají do dvou let. V osobním vlakovém spojení s městem, jehož příprava trvala několik měsíců, vidí z pohledu rozvoje letištního areálu velkou výhodu. „Dříve, když bylo letiště ještě vojenské, využívali trať vojáci k přepravě techniky a materiálu,“ připomněl.
Ředitel regionálního obchodního centra Českých drah v Českých Budějovicích Jiří Kafka pak uvedl, že vlaky budou zatím jezdit v charterovém režimu, čili na vyžádání. „V budoucnu, jak se bude ale postupně letiště rozrůstat, lze uvažovat i o možném pravidelném spojení,“ uzavřel Kafka s tím, že doba jízdy vlaku z Plané do centra krajského města by měla trvat zhruba 30 minut.
 

Vyrobil FT Sun FT Sun