Přiblížení a přistání na dráhu RWY 09 a vzlet z dráhy RWY 27 je povolen pro provoz cat. 2C
Přiblížení a přistání na dráhu RWY 27 a vzlet z dráhy RWY 09 je povolen pro provoz cat. 4C


Do 05.09.2020 je na letišti LKCS v provozní době AD zajištěno pasové odbavení letadel pro lety mimo Schengenský prostor bez nutnosti zasílání požadavku předem.

Letiště České Budějovice LKCS » Aktuality

Aktuality

Letiště přivede turisty

20.6.2019
Titulek novinového článku z Českobudějovického deníku jehož autorkou je Jana Zuziaková  charakterizuje závěr konference, kterou pořádal Jihočeský kraj spolu s Asociací hotelů a restaurací. Text nabízíme v nezkrácené formě. 
Jihočeský kraj je vyhledávanou destinací i zahraničních návštěvníků, jejichž počet má navýšit zmodernizované letiště.
České Budějovice/Planá – Po získání certifikace pro veřejný mezinárodní provoz budou moci v Plané přistávat letadla typu Boeing 737 či Airbus A320. Zřejmě od podzimu příštího roku.
Tato skutečnost ovlivní turismus jihočeského regionu, jak říká hejtmanka Ivana Stráská: "Věřím, že v budoucnu toto mezinárodní veřejné letiště, spolu s dokončenou dálnicí Praha – České Budějovice – Dolní Dvořiště – Linz, výrazně zvýší celoroční návštěvnost kraje ze zahraniční i tuzemska." Zdůrazňuje nutnost již nyní s majiteli jihočeských hotelových a restauračních zařízení, cestovních kanceláří, dopravních firem, s vedením jihočeských hradů, zámků, muzeí a dalšími podnikajícími v cestovním ruchu připravit komplexní nabídkové programy pro zahraniční turisty. "A začít spolupracovat s významnými českými a zahraničními cestovními kancelářemi a leteckými společnostmi, které do Česka vozí turisty z celého světa, aby mohlo být naše letiště v co nejkratší době efektivně využíváno," prohlásila hejtmanka.
Proto se v úterý v krajském městě konala konference o možnostech dalšího rozvoje cestovního ruchu, které přinese otevření letiště.
 
Jedna z jejích účastníků, Martina Hronová z lipenské společnosti provozující lodní dopravu, uvedla: "Jsem překvapená, v jaké fázi letiště je. Bude to velký přínos pro turismus. Sama moc nelétám, protože když někam letíte dvě hodiny, cesta do Prahy s odbavením trvá pět hodin. Od Budějovic bych určitě létala častěji," řekla Martina Horová poté, co si s ostatními prohlédla a projela letiště.
Dodala, že si nedokáže představit, jak např. Japonci po příletu do Prahy, dlouhém odbavení, sednou do autobusů či vypůjčených aut, jedou do Č. Krumlova, který proběhnou, a letí zpátky.
Pro jihočeské podnikatele je cílem, aby návštěvníci přiletěli do Plané, na jihu se ubytovali a odtud podnikali výlety do Prahy, Krumlova, Vídně... Co takhle hotel přímo v areálu letiště? Podle zdroje Deníku jsou rakouští hoteliéři připraveni odvážet zahraniční turisty k ubytování do svých zařízení. Je čas chytit nabízené možnosti za pačesy. Jihočeský kraj přitahuje jak tuzemce, tak cizince. Kdo tu žije, považuje vše, co nabízí, za samozřejmost. Ale je to poklad naší země.
Nadšení z letiště, provozovaného společností Jihočeské letiště České Budějovice, již na půl vlastní město a kraj, nesdílí část zastupitelů města. Považuje ho za černou díru na peníze. Jak říká Lukáš Mareš, šéf zastupitelského klubu Pirátů: "Budoucnost dopravy na jihu Čech patří železnici a dálnici. Nikoli letišti a vodní cestě, jak si usmyslela místní podnikatelskopolitická lobby."

  

Vyrobil FT Sun FT Sun