Letiště České Budějovice LKCS » Aktuality

Aktuality

Letiště České Budějovice je připraveno na vstup do Schengenu

30.3.2008

I z jihu Čech bude možné létat do zemí mimo schengenský prostor a naopak. Aby bylo možné od dubna 2008 odbavovat lety mimo schengenský prostor, společnost Jihočeské letiště České Budějovice požádala Úřad pro civilní letectví o udělení licence pro neveřejné mezinárodní letiště s vnější hranicí.

„Aby nám tato licence mohla být udělena a mohla k nám létat letadla z celého světa, bylo třeba splnit některé technické a bezpečnostní podmínky, “ říká ředitel Jihočeského letiště a.s. Ing. Ladislav Ondřich. Tou nejdůležitější je vyhlášení odděleného celního prostoru, kde lze oddělit cestující ze schengenské a neschengenské zóny. „To jsme v našich podmínkách vyřešili jednoduchými technickými prostředky - například kužely vyhrazujícími koridory. Máme k dispozici detekční rám, ruční detektor kovů a také jsme pořídili speciální odpadkové koše na případnou separaci potravin živočišného původu“ dodává ředitel Ondřich. Tato opatření byla spíše organizačního rázu, protože s nutností dodržovat Schengenské smlouvy při odbavování cestujících vedení Letiště České Budějovice počítalo už při udělení licence pro mezinárodní provoz s vnitřní hranicí (květen 2007), pokladnu společnosti tedy tyto úpravy nikterak významně nezatížily.

Pracovníci letiště spolu se zástupci cizinecké police a pasové služby několikrát celý proces odbavení dle nových kritérií cvičně prošli a prověřili. 10. března se pak přímo na letišti v odbavovacím prostoru uskutečnila kontrola z Ministerstva vnitra z odboru migrační a azylové politiky. Letiště České Budějovice splnilo všechny nezbytné podmínky k udělení licence pro neveřejné mezinárodní letiště s vnější hranicí a v těchto dnech lze očekávat kladné vyjádření Úřadu pro civilní letectví. Letiště České Budějovice tak bude jediným místem na jihu Čech, odkud bude možné létat mimo schengenský prostor.

CHCIWWWSTRANKY.CZ