Současný stav – letiště otevřeno od 06:00 – 18:00 hod UTC pro lety VFR den / noc pouze pro letadla kat. 1B do max. rozpětí 23,9 m.

Mimo provozní dobu letiště pouze na požadavek Po – PÁ 24 hod dopředu, SO-NE + svátky 48 hod dopředu.

Pro noční provoz pro pojíždění použitelná pouze pojezdová dráha B (TWY B) a odbavovací plocha střed (APP M),(viz informace v příručce VFR česká republika, NOTAM, VFR-SUP)

Letiště České Budějovice LKCS » Aktuality

Aktuality

Izraelští piloti se učili bojovat na jihu Čech

13.5.2008

-vybráno z Českobudějovického deníku ze dne 13.5. - autor Radek Gális

Před 6O.lety - 14.května 1948 byl vyhlášen stát Izrael. Na jeho vítězném boji za svobodu měli zásluhu piloti z českobudějovického letiště. K zemím, které tehdy Izraeli ve válce pomohly, patřilo Československo. Prodalo mu desítky vojenských letadel a umožnilo izraelským pilotům, aby se školili na českých letištích. Mezi nimi bylo také letiště v Plané u Českých Budějovic.

„První kurz letců, kteří patřili k izraelské vojenské organizaci Hagana čili Obrana, byl zahájen počátkem května 1948,“ vzpomíná čtyřiaosmdesátiletý Milan Malý z Českých Budějovic.
Tehdejší praporčík měl na starosti víc než deset pilotů. Milan Malý měl za sebou zkušenosti, které získal za války jak na Středním východě, tak v 312. československé stíhací peruti v Anglii.
„Výcvik, který probíhal zcela utajeně, se nazýval Akce DI – Důvěrné Izrael. Izraelští letci ale nebyli žádní nováčci. Byli to zkušení piloti, kteří již bojovali za druhé světové války. U nás se museli přeškolit a odlétali zpátky na spitfirech a messerschmittech.“
Instruktoři se nesměli se svými žáky ani fotografovat. „Izraelští žáci byli přísně střeženi a nemohli z letiště ani do města,“ pokračuje Milan Malý.
Vycvičení piloti odlétali po několika týdnech přímo do bojů o samostatnost. Izrael věděl, že jeho svoboda závisí na letectvu. Kurz absolvovaly čtyři desítky pilotů. Mezi nimi i pozdější izraelský prezident Ezer Weizman. Mnozí z nich během několika dnů padli, jiní zůstali nezvěstní.
V roce 1949 sice Milana Malého propustili z armády jako nespolehlivého zápaďáka, vděčnost izraelského lidu však pociťuje dosud. „Izraelci s úctou tvrdí, že u nás v Československu byly položeny základy izraelského letectva,“ dodává Milan Malý.
Na památku tajného výcviku desítek izraelských vojáků byla před lety v prostorech vojenského letiště v Plané odhalena pamětní deska. „Výcvik v rámci operace Hagana patří k těm událostem, které jsou součástí naší historie a na které jsme hrdi,“ říká mluvčí Jihočeského letiště Martina Vodičková.
„Vážíme si slov izraelského prezidenta Ezera Weizmana, který vyjádřil vděčnost pilotům z českobudějovického letiště. V současné době probíhá modernizace letiště. Bude tu nejenom nový terminál, ale i důstojná připomínka předchozí slavné historie letiště. Kapitola výcviku izraelských pilotů z roku 1948 sem patří.“

Vyrobil FT Sun FT Sun